top of page

Proiect didactic pe tema "Adunarea și scăderea în scris a numerelor de tei cifre (consolidare)&

Scopul: consolidarea priceperilor și deprindelor de a duna și a scădea în scris numerelor de trei cifre cu trecere peste ordine;

dezvoltarea gândirii logice, atenției, imaginației, a limbajului matematic a deprinderilor de scriere corectă și îngrijită;

educarea dragostei față de acest obiect, de comportare corectă și frumoasă în timpul lecției, ajutorul și respectul unul față de altul.

Metode și procedee: lucrul individual, lucrul în grupe, lucrul în perechi, conversație, explicația, "Microfonul".

Materiale didactice: harta excursiei, fișe pentru calcul oral, fișe pentru lucru în grup și lucru în perchi, schema pentru rezolvarea problemei, rebusul, figuri geometrice.

Tipul lecției: lecție de consoliadare.

Desfășurarea lecției:

  1. Moment organizatoric

Clopoțelul a sunat,

La lecția de matematică ne-am adunat,

Noi în bănci ne-om așeza

Și cuminți vom asculta.

  1. Climatul psihologic

Cine s-a pregătit bine de lecție îmi face de ochiul drept, cine nu prea bine s-a pregătit îmi face din ochiul stâng; cine iubește matematica zâmbește la mine.

  1. Vom lucra după deviza:

Gândim corect.

Răspundem exact

Lucrăm stăruitor

Ascultăm atenți.

Astăzi avem o lecție neobișnuită. Vom face o călătorie pe mare cu corabia. Înaintea noastră vor fi multe insule cu diferite însărcinări, dacă toate însărcinările le vom rezolva, vom ajunge la mare bogăți, comoară cu mulți galbeni.

  1. Gimnastica minții.

  2. Semnul adunării

  3. Semnul scăderii

  4. Numărul care se scade

  5. Numărul dib care se scade

  6. Numerele care se adună

  7. Rezultatul adunării

Deci eu vă doresc succes.

Să pornim în călătorie cu corabia și ajungem la prima insulă.

Calcul oral

  1. Atrenarea activității de cunoaștere.

5 elevi la tablă câte unul.

Cifrele s-au rătăcit

  1. *87 6** *68 14*

  2. Lucrul pe fișe.

4 elevi lucrează sinestătător pe fișe

  1. 384

În 3 lăzi erau 21 kg de mere. Câte kg de mere putem pune în 5 lăzi?

  1. 529

În 3 lăzi erau 21 kg de mere. Câte lăzi trebuie pentru 28 kg de mere?

  1. Lucrul în caiete

  2. Minuta caligrafică

Câte cifre sunt în matematică: (10). Care-s ele? 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

De alcătuit cel mai mic număr de trei cifre? (100)

Alcătuiți cel mai mare număr de trei cifre? (999)

Scriem în caiet un rând de 100.

  1. Dictare matematică

  • șase sute, 0 zeci și 6 unități;

  • 400;

  • 3 sute, 9 zeci și 0 unități;

  • număr format din 2 sute și 7 unități;

  • 5 unități de ordinul 3, și 6 unități de ordinul 1.

  • numărul precedent lui 200;

  • numărul următor lui 998.

  • 616, 400, 390, 207, 506, 199, 999.

  1. Verificarea cunoștințelor

Am ajuns la următoarea insulă "Exerciții nerezolvate."

Exerciții nerezolvate

Exerciții de pe fișe câte un elev la tadlă rezolvă și comentează.

324 173 128 380 392 296

  1. Am ajuns la următoarea insulă a odihnei.

Insula odihnei

Luați seama bine

În picioare drepți.

Ochii toți la mine

Mâinile le piept

1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3.

Așa copii.

Continuăm călătoria.

  1. Rezolvarea problemei 7.

Și am ajuns la următarea insulă.

Insula problemei

1 zi – 344 km

988 km 2 zi - ? cu 24 km m. p.

3 zi - ? km

  1. Câți km a parcurs șoferul în ziua a doua?

344 – 24= 320 (km)

  1. Câți km a parcurs șoferul în prima și a doua zi?

344+320=664 (km)

  1. Câți km a parcurs în ziua a treia?

988-664=324 (km)

Răspuns: a parcurs 324 km.

Ați arătat frumoase cunoștințe la rerezolvarea problemei. Vreau să văd dacă puteți tot așa de frumos lucra în grupă. Și am ajuns la următoarea insulă a Prieteniei.

Insula prieteniei

  1. Lucrul în grupe.

De rezolvat ecuațiile:

X + 275 = 600 x - 47=707

X= 600 - 275 x = 707 +47

X= 325 x = 754

325 + 275 = 600 754 – 47 = 707

X + 346 = 500 x – 24 = 559

X= 500 – 346 x = 559 + 24

X = 154 x = 583

154 + 346 = 500 583 – 24 =559

  1. Lucrul în perechi

Ghicirea ghicitorilor

Sunt rotund cume o roată,

De-mi dai drumul fug îndată.

(cercul)

Eu acopăr orice casă

Și de ploaie nici nu-mi pasă,

Orice vârf mi-e ascuțit

Oare cum eu sunt numit?

(triunghiul)

În picioare-s așezat

Ca o ușă de palat.

De te uiți din orice unghi

Pentru toți eu sunt ...

(dreptunghi)

Cu poligoanele sunt neam

Patru laturi am egale,

Și unghiuri drepte patru am.

(patrat)

  1. Lucrul cu figurile geometrice.

Se demonstrează figurile geometrice.

Lucrul în perechi

De aflat perimetrul, adică suma tuturor laturilor a:

  • triunghiului;

  • patratului;

  • dreptunghiului.

  1. Generalizarea lecției

  2. Microfonul

Ce temă am repetat?

Ce va plăcut mai mult?

  1. Temă pentru acasă

Copii, astăzi pe parcursul lecției ne-am străduit să repetăm și să consolidăm tema învățată pe parcursul câtorva săptămâni. Toți au fost activi, atenți și stăruitori (aprecierea elevilor.)

Am ajuns la sfârșitul călătoriei, să vedem ce bogăție o să găsim. Aurul, cunoștințele voastre.


Избранные посты
Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Тегов пока нет.
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page