Proiect didactic la citirea română Lectură: Poezie „ M-a crescut mama”
- Admin
- 22 февр. 2018 г.
- 3 мин. чтения
Proiect didactic
Citirea română
Lectură: Poezie „ M-a crescut mama”
Clasa a 3-a
Învățător:
Elena P. Vanzureac
Tema lecției: Poezie „ M-a crescut mama”.
Tipul lecției: lecție de consolidare.
Strategia didactică:
Metode și procedee: exercițiul, descoperire inductivă,
descoperire deductivă, demonstrație didactică, jocul
didactic, conversația euristică, expunere euristică,
algoritmizare, problematizare, metoda interactivă:
activitate în perechi, activitate în grup; metoda cubului;
Mijloace didactice: ecran (multimedia)- prezentație; cărți cu texte beletristice
cu tematicădespre MAMĂ, portfolium (materiale pentru activitatea în grup și activitateaîn perechi, test-grilă, flori decupate pentru aprecierea cunoștințelor elevilor.
Obiective de referință:
Cultivarea receptivității literar – artistice a elevilor.
Asigurarea înțelegerii conținutului de idei, evidențierea tematicii; stabilirea legăturii dintre textul citit și lecturile anterioare.
A-i obișnui pe elevi să determine specia literară conform particularităților ei specifice.
Obiective operaționale:
- să-și dirijeze atenția pentru a asculta mesajul oral;
- să sesizeze legătura dintre text și imagine;
- să manifeste interes pentru mesajul ascultat;
- să demonstreze interes pentru lectură;
- să manifeste inițiativă în comunicarea orală;
- să dovedească imaginație în comunicarea;
- să înțeleagă sensul general al mesajului audiat și citit;
- să citească expresiv și conștient textul literar;
să-și exprime gândurile concret, concis și expresiv;
- să-și îmbogățească vocabularul cu cuvinte noi;
- să trăiască cele mai înalte sentimente umane de dragoste și respect față de ființa care i-a dat viață - MAMA.
Clasa: 3.
SCENARIU DIDACTIC
Organizarea clasei. Salutarea.
Jocul „Barometrul dispoziției”
Fiecare elev arată dispoziția prin smail.
Actualizarea cunoștințelor
1. „Coșulețul fermecat”
— Ce așteptați de la această lecție?
(copiii pun în coșulețe dorințele lor)
— Ca dorințele voastre să se realizeze, trebuie să muncim cu sârguința, ține-ți minte: totul e în mâinile voastre
2.Motto-ul lecției noastre este:
Pe frunte să nu-mbraci vreodată
Cununi strălucitoare,
De n-ai purtat întâia oară
Cununa de sudoare.
— Explicați sensul îmbinarii de cuvinte „cununa de sudoare”
— Numiți cuvintele-substantive din motto-ul nostru.
(frunte, cununi, cununa, sudoare)
Anunțarea temei noi.
Concersație introductivă.
Lecția de astăzi aș vrea să o încep cu o poezie.
NU EŞTI CEL MAI SĂRAC
Nu eşti cel mai sărac din lume
Nu sunt săraci cu-adevărat
Averile sunt numai spume
De ai o MAMĂ, eşti bogat!
De crezi că-n lume nu-i iubire
Nu ai motiv, orice-ar veni,
Nu fi mâhnit, tu ai o MAMĂ
Care în veci te va iubi!
Ţi-s ochii-ntunecaţi adesea,
Nu vezi scăparea din impas,
Să ştii atunci că ai o MAMĂ,
Din toţi, doar ea ţi-a mai rămas...
Fii dar, copile, fericit,
Atâta vreme cât trăieşte
Tu ai un dar nepreţuit,
O MAMĂ CARE TE IUBEŞTE!
Benone Catană
Despre cine e această poezie?
Cine ţi-I mai scump pe lume?
Dintre toate fiinţele, cine te-a învăţat mai întîi a gânguri, a vorbi, a gândi?
Ai rugat-o cândva pe mămica ta să se culce cu tine?
Ştii tu oare când mămica ta reuşeşte să le facă pe toate?
Cu ce o bucuri pe mămica ta
Lucrul asupra materialului nou.
3.2.1 . Citirea model a poeziei de către învățător.
3.2.2. Citirea în gând.
3.2.3. Lucrul asupra cuvintelor necunoscute.
Vegheat – păzit.
Gânguresc – vorbesc
3.2.4. Citirea în lanț.
3.2.5. Citirea selectivă.
3.3. Lucrul cu imaginea din manual
Moment de relaxare-Cântecul,, Odihneşte-te mamă,,
3.4. Folosiţi-vă cunoştinţele
-De o caracterizat pe mama,pe fiecare petală câte un cuvânt.
3.5. Metoda-Explozia stelară
1.Cum s-ar mai putea intitula aceasta poezie?
2.Ce importanța are mama în viața fiecărui copil?
3.Ce gânduri o frământă pe mama?
4.Ce opere aţi studiat despre mama?
5.Sinonimul cuvântului îngândurată.
6.Antonimul cuvântului –jale.
3.6. Lucru în grup
1 grupă:de scris cât mai multe adjevtive despre mamă
2grupă:de descris chipul mamei.
Poate cineva a compus o poezie despre mama?
3.7. Gicitoare fără sfârşit:
1.Ce izvor se ia după om?(Glasul mamei
2.Ce e dulce
Şi nu se aduce?(Buzele mamei)
3.Care spice cresc cu vârful în jos?(Braţele mamei)
4.Care stele de pe cer
Cad amândouă odată?(Ochii mamei)
5.Ce se ară cu lacrima?(Chipul mamei)
6.Ce este nemărginit
Şi nu calcă iarba străină?(Sufletul mamei).
3.8. Metoda cadranelor
I.Din cine este formată o familie?
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
II.Câți copii pot să fie într-o familie?
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
III. Ați putea adăuga pe cineva sau ceva la această familie? Pe cine? Ce? De ce?
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
IV. Unde poate trăi o familie?
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
V. Care sunt relațiile care se stabilesc între membrii unei familii?
____________________________________________________
____________________________________________________
VI. Desenați familia voastră.
Generalizarea cunoștințelor.
Lucrul asupra rebusului.
Prima lună de primăvară 8. 1 Aprilie, ziua........
Vestitorul primăverii 9. Cea mai dragă fiinţă
Iarna , ursul............... 10. Cântec de leagăn
Luminează noaptea 11. Primim de 1 Martie
Soţul căprioarei 12. Luna florilor
Zăpadă sau....... 13. 1 Iunie, ziua.............
Insectă care seamănă cu albina 14. Musafir sau................
4.2. Lucrul în perechi
Scrieți cât mai multe idei, expresii deosebite legate de cuvântul „mama”.
Consolidarea cunoștințelor.
Conversație euristică.
Despre cine am învățat la această lecție?
Anunțarea temei de acasă.
De citit expresiv poezia.
Notarea elevilor
Comentarios